پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

هاکی

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

هاکي يکي از ورزشهايي است که به معناي واقعي اماتور مي باشد و هيچ تيم حرفه اي در اين ورزش وجود ندارد . هاکي ورزش پرتحرکي است ، ليکن صدمات ورزشي آن بسيار اندک است . اين ورزش بصورت هاکي روي چمن ، هاکي داخل سالن و هاکي روي يخ انجام مي شود ، که هاکي روي چمن و هاکي داخل سالن در ايران متداول مي باشد.
در اين رشته ورزشي ، دو تيم يازده نفره با ترکيبي همانند فوتبال در زمين مستقر مي شوند و در مقابل يکديگر بازي مي کنند . در اين بازي توپ به وسيله چوب دستي به سمت دروازه حريف هدايت مي گردد و هدف ، وارد کردن بيشترين گل به دروازه تيم مقابل مي باشد.
زمين بازي هاکي ، يک مربع مستطيل به طول 44/91 متر و عرض 86/54 متر مي باشد که خطوط طويل تر خط کنار ، و خط کوتاهتر خط دروازه ناميده مي شود . بازي هاکي در سالن توسط دو تيم 6 نفره که در مقابل هم بازي مي کنند اجرا مي شود و زمان دو نيمه 20 دقيقه مي باشد.
محوطه زمين بازي هاکي در سالن داراي طول 44-36 متر و عرض 22-18 متر مي باشد.
طول شامل خطوط انتهايي : 44-36 متر
عرض شامل 100 ميليمتر خطوط کناري : 22-18 متر
محوطه قرار بعد از خطوط کناري : 3 متر
حريم کناري زمين : حد اقل 5/1 متر
محوطه کلي : 2/26 – 2/22 ×50-42 متر
ارتفاع سقف : 6/7 متر

تجهيزات مورد نياز:
- چوب :
چوب بازي از دو قسمت سر که مسطح است و دسته تشکيل مي شود . تمام قسمتي که مسطح است رو چوب و قسمت بالاي آن دسته چوب نام دارد. سر چوب از جنس چوب است و نبايد لبه دار و داراي قسمتهاي اضافي و اتصالات فلزي باشد .
- توپ :
پوشش توپ بايد از چرم سفيد بصورت دوخته شده يا يکپارچه باشد . مواد تشکيل دهنده داخل توپ نيز بايد مخلوطي از چوب ، پنبه باشد .
- لباس دروازه بان :
دروازه بانان اين رشته لباسهاي نرم مخصوصي مي پوشند که قسمتي از آن محافظ پاهاست و پت نام دارد . عرض هر پت هنگامي که در پاي درواره بان است بايد حدود 30 سانتي متر باشد . همچنين دروازه بان از يک ماسک استفاده مي کند که از جنس نرم است . دستکش دروازه بان بايد داراي انگشتان مجزا از يکديگر باشد و نبايد بيش از 20 سانتيمتر عرض داشته باشد . اين دستکش ها مجهز به حفاظ داخلي است .
- کفش بازيکنان :
ميخهاي زير کفش بازيکنان بايد از نوع پلاستيک نرم باشد ، کفش دروازه بان نبايد داراي برآمدگي و يا لبه هاي تيز باشد.

مشخصات و اندازه وسائل ورزشی:
چوب بازی :
وزن حد اقل 240 گرم و حد اکثر 794 گرم است قسمت خمیده چوب هاکی را معمولا از ساقه درخت توت می سا زند. حد اقل وزن چوب 12 اونس و حد اکثر برای اقایان 28 اونس و برای خانمها 23 اونس می باشد.

توپ هاكي :
توپ به شكل كره است حداقل محيط آن 22.40 سانتيمتر و حداكثر 23.50 سانتيمتر و حداقل وزن توپ 156 گرم و حداكثر آن 163 گرم توپ هاكي از چرم سفيد درست ميشود.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group