پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

والیبال

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

ورزش واليبال امروزه بين دو تيم و مجموعا" با 12 نفر انجام مي گيرد که در هر تيم 6 نفر در ميدان بازي به صورت 3 نفر بازيکن در قسمت عقب( چپ ، وسط و راست) و سه نفر در قسمت جلو ( چپ جلو ،وسط جلو و راست جلو ) بازي مي نمايند. بدين ترتيب هر بازيکن به منظور پوشاندن يک قسمت از ميدان درنظر گرفته مي شود.
هدف از اين بازي ضربه زدن به توپ و رد کردن آن از بالاي تور به زمين مقابل و دريافت امتياز مي باشد .
ورزش واليبال امروزه در اکثر کشورهاي جهان داراي تماشاچيان زيادي بوده و تقريبا" مي توان گفت که بعد از فوتبال يکي از بازيهايي است که بيشترين تماشاچي را به خود اختصاص داده است . تعداد تماشاچيان مسابقات واليبال در سطوح مختلف متفاوت مي باشد ، حد اقل جمعيت تماشاچي براي سطوح ناحيه اي 1000 نفر ، براي سطوح شهري 3000 نفر و براي سطوح کشوري 5000 نفر پيشنهاد مي گردد . فدراسيون بين المللي واليبال براي مسابقات حساس 15000 و براي مسابقات نهايي تا 20000 صندلي پيشنهاد مي کند .
جايگاه تماشاچيان مي تواند در جهات مختلف سالن قرار گيرد وليکن بهترين حالت در طرفين طولي زمين مي باشد تا هر دو نيمه به خوبي قابل رويت باشد . در طراحي محل استقرار تماشاچيان از صندلي هاي متحرک و از سيستم جمع شو يا ثابت با زير خالي و يا فضاي ثابت قابل استفاده در زير که عملکرد جنبي لازم در زير آن پيش بيني مي شود استفاده مي گردد.

تجهيزات مورد نياز :
- توپ :
توپ واليبال بايد کاملا" گرد ، به رنگ روشن يکنواخت ، با رويه خارجي چرم نرم مخصوص و بدون بند باشد و جداره دروني آن بايد از جنس لاستيک ساخته شود . قطر توپ 67-65 سانتيمتر و وزن آن 280-260 گرم خواهد بود . - لباس و کفش:
اعضاي هر تيم بايد از لباس يکسان استفاده نمايند و در اين رابطه بايد از پيراهن و شورت ورزشي ، کفشهاي کتاني تخت لاستيکي بدون پاشنه استفاده گردد . استفاده از کلاه يا هر گونه وسيله ديگري که ممکن است به بازيکن ديگر آسيب برساند غير مجاز مي باشد . تمام بازيکنان بايد پشت پيراهن خود شماره اي به ارتفاع 15 سانتيمتر داشته باشند . اين شماره در جلوي پيراهن بايد ارتفاع 10 سانتيمتر تکرار گردد. لباس بازيکنان بايد به گونه اي باشد که امکان تبادل حرارتي بدن ورزشکار به سهولت تامين گردد.

مشخصات و ابعاد محيط ورزشی:
زمین بازی مستطیلی است به طول 18متر و به عرض 9 متر که سطح آن باید کاملا صاف و بدون برجستگی بوده و تا ارتفاع 7 متری عاری از هر نوع مانعی باشد این ارتفاع از سطح زمین اندازگیری می شود.
زمین بازی به وسیله خطوطی به يهنای 5 سانتیمتر محدود شده است این خطوط شامل میدان بازی محسوب شده و حد اقل باید 2 متر از کلیه موانع اطراف فاصله داشته با شد .

منطقه سرویس :
به وسیله دو خط به طول 15 سانتیمتر و به عرض 5 سانتیمتر محدود شده است و تا فاصله 2 متری نباید مانعی وجود داشته باشد .حداقل درجه حرارت نباید پائین تر از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) باشد.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group