پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

کاراته

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

کاراته تکنيک عملي جنگيدن با دست خالي است. روش تمرينات مغزي و جسماني مي باشد . اين ورزش براي دفاع شخصي ابداع گرديده و قدرت استفاده از دستها و پاها در اين روش حايز اهميت است.
کاراته يک ورزش رزمي رقابتي است که همانند جودو و تکواندو در رده بندي وزنهاي مختلف صورت مي گيرد . ماهيت اصلي تکنيک کاراته در (کوميته) خلاصه ميشود . مفهوم کوميته عبارت است از حمله سريع و موثر به هدف که در آن از تکنيک مناسب و حد اکثر قدرت استفاده مي شود . اين عمل در کوتاهترين زمان ممکن صورت مي گيرد . مسابقه کاراته ممکن است بصورت مسابقات کوميته يا کاتا انجام شود .
مسابقات کوميته هم بصورت تيمي و هم انفرادي صورت مي گيرد .
مسابقات انفرادي در گروههاي وزني مختلف برگزار مي شود و مسابقات تيمي بين گروههاي مختلف انجام مي شود . تعداد شرکت کنندگان در مسابقات تيمي بايد فرد باشد .
کاتا عبارت از يک سري تکنيک هاي دفاعي شامل مشت زدن ، ضربه زدن و لگد زدن منظم است که يکي پس از ديگري اجرا مي‌شود و داراي اهداف فيزيکي و غير فيزيکي مي باشد ، و در تمرينات آن هيچ حرکت زايدي هم وجود ندارد . شرکت کنندگان اين رشته بايد کاتاي اجباري يا (شي تي ) و کاتاي اختياري يا (توکويي) را انجام دهند .
حرکات و مسابقه کاراته در سالن هايي که داراي تشک هاي مخصوص اين ورزش است صورت مي گيرد . محوطه مبارزه و انجام حرکات به شکل مربع و داراي ابعاد 8 × 8 متر مي باشد . اين محوطه مي تواند حدود 1 متر بالاتر از سطح زمين قرار گيرد .
در داخل تاتامي که داراي ابعاد 8 × 8 مي باشد ، بايد تاتامي دومي با ابعاد 7 ×7 متر و با رنگ ديگري کشيده شود تا شرکت کنندگان را از رفتن به خارج تاتامي برحذر نمايد . به منظور تعيين محل ايستادن شرکت کنندگان بايد دو خط موازي هر کدام به طول 1 متر و عمود بر خط داوران و به فاصله 5/1 متر از مرکز محوطه رسم شود . همچنين براي مشخص نمودن محل داور وسط و کمک داور نيز بايد دو خط موازي هر کدام به طول 5/0 متر به فاصله 2 متر از مرکز تاتامي ترسيم شود . در قسمت کاتا استانداري وجود ندارد ، ولي کليه مسابقات کاتا در همان محوطه 8 ×8 متر انجام مي پذيرد و داوران مسابقه در زواياي مربع براي قضاوت مستقر مي‌شوند.
گنجايش ظرفيت سالنهاي مسابقات کاراته ، متغير بوده و به سطح عملکرد آن بستگي دارد . به طور معمول براي مسابقات در سطح شهري حد اقل 300 تا 500 نفر و در سطح استاني و منطقه اي حدود 2000 نفر تماشاچي در نظر گرفته مي‌شود . اين مقدار در مسابقات جهاني و بين المللي از 500 نفر تا حدود 10000 نفر منظور مي گردد.

تجهيزات مورد نياز :
- لباس :
لباس کاراته که در زبان ژاپني (گي ) ناميده مي‌شود از يک شلوار ، يک پيراهن و يک کمربند تشکيل شده است . اين لباس به گونه اي است که امکان فعاليت آسان و راحت با آن وجود دارد . آستين پيراهن مسابقه دهندگان بايد حداقل تا نصف ساعد را بپوشاند و نبايد بالا زده شود . طول کمربند بايد به نحوي انتخاب شد که پس از دو بار بستن به دور کمر 15 سانتيمتر هم اضافه باشد . پهناي کمربند بايد 5 سانتيمتر در نظر گرفته شود.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group