پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

فوتبال

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

فوتبال ورزش محبوب قرن حاضر است. اين بازي به سبب گروهي بودن و زمين بازي بزرگ ، ضمن اينکه اهداف ورزشي بسياري را برآورده مي کند امکانات زيادي را نيز براي تماشاي اين بازي تامين مي نمايد . ورزش فوتبال توانسته است نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان زيادي را به خود جذب نمايد و امروزه بصورت اماتوري و حرفه اي انجام مي شود . هر ساله در کشور ها و قاره هاي مختلف و کل جهان بازيهاي زيادي براي مشخص کردن بهترين تيم ها صورت مي گيرد .
امروزه در ايران نيز در سطحي وسيع گروههاي مختلف سني به اين ورزش جالب مي پردازند و در سطوح مختلف کشوري ، منطقه اي ، قاره اي و بين المللي مسابقاتي برگزار مي شود . توان ، قدرت و سرعت، عوامل اصلي موثر در چگونگي بازي فوتبال مي باشد و موجب لذت بيشتر از اين بازي پر تحرک مي شود.
بازي فوتبال بين دو تيم 11 نفره انجام مي شود ، يک نفر در داخل دروازه و 10 نفر بقيه در تمام سطح زمين مي توانند قرار گيرند . هدف در اين بازي وارد نمودن توپ به دروازه حريف مي باشد . عبور توپ از بين دو تيرک عمودي و از زير تيرک افقي به داخل دروازه ، گل محسوب مي شود . در بازي فوتبال فقط دروازه بان مي تواندبراي گرفتن توپ در محدوده قانوني خود از دست استفاده نمايد . بقيه بازيکنان ممکن است از پاها، تنه و يا سر براي ضربه زدن به توپ استفاده نمايند . در پايان، برنده بازي تيمي است که تعداد گلهاي بيشتري زده باشد. وقت قانوني بازي شامل دو نيمه 45 دقيقه اي مي باشد . در صورت مساوي شدن دو تيم در وقت قانوني و نياز به تعيين سرنوشت ، دو وقت اضافي 15 دقيقه اي به زمان بازي اضافه خواهد شد . زمان استراحت بين دو نيمه بازي 5 تا 15 دقيقه و بين دو وقت اضافي 5 دقيقه مي باشد . در صورت تساوي مجدد ، سرنوشت نهايي بازي در ضربات پنالتي تعيين مي شود .
ظرفيت و گنجايش تماشاچيان زمينهاي فوتبال و استاديوم ها به نقش ، موقعيت مکاني و اهميت بازيها و درصد جمعيت طرفدار ورزش فوتبال بستگي دارد. اين تعداد بين 5 تا 120000 نفر متغير است . تعداد تماشاچيان مسابقات فوتبال در سطح ناحيه اي 1000 نفر و در سطح استان و منطقه حدود 20000 نفر و در سطح ملي و بين المللي حداقل 50000 نفر و در سطح المپيک حدود 120000 نفر در نظر گرفته مي شود ، از آنجا که بهترين مکان براي تماشاي بازي سکوهاي فوقاني جايگاه تماشاچيان است بنابراين به منظور تامين ديد مناسب توصيه مي شود که اولين رديف تماشاچيان نيز در ارتفاع مناسب از کف زمين در نظر گرفته شود .
منتاسب ترين جهت ديد تماشاچيان در طرفين طولي زمين فوتبال مي باشد . محل استقرار تماشاچيان در طرفين طولي و عرضي زمين مي تواند در فرمهاي مختلف طراحي گردد . در سطوح ناحيه و محله و مکانهايي که تماشاچي زيادي وجود ندارد و در ميادين تمريني معمولا" از يک طرف طول زمين براي سکوهاي تماشاچيان استفاده مي نمايند.

تجهيزات مورد نياز :
- لباس :
لباس بازيکنان از جوراب ساقه بلند ، شورت ورزشي ، پيراهن و در صورت لزوم ساق بند و دستکش تشکيل شده است . دروازه بانان تيم ها از شلوار ورزشي استفاده مي نمايند .
- کفش :
در حال حاضر سه نوع کفش ساقه کوتاه به وسيله بازيکنان فوتبال استفاده مي شود . نوع اول کفشهايي است که داراي استوکهاي پيچي است و مي توان آنر ا تغيير حالت داد و بيشتر بر روي زمين چمن طبيعي پوشيده مي شود . نوع ديگر کفشهاي کف لاستيکي است که براي زمينهاي سفت بکار مي رود و نوع سوم کفشهايي است که کف آن داراي برجستگي است و در زمينهاي چمن مصنوعي مورد استفاده قرار مي گيرد . امروزه بازيکنان کفشهايي که داراي نوک است را بيشتر مي پوشند هر چند احتمال صدمه ديدن با اين نوع کفشها بيشتر است.


اندازه های زمين:
زمین بازی باید مربع مستطیل باشد . حداکثر طول زمین 120 متر و حداقل 95 متر است و عرض زمین نباید بیش از 96 متر و کمتر از 45 متر باشد .
در مسابقات بین المللی حداکثر طول زمین 110 متر و حداقل 100 متر است و عرض زمین نباید بیش از 75 متر و کمتر از 64 متر باشد.

زمان مسابقه:
دو وقت 45 دقیقه است که در مسابقات غیر رسمی می توان این مدت را با توافق طرفین تغییر داد.
برای استراحت بین دو نیمه بازی مدت 15 دقیقه در نظر گرفته شده است . این مدت می تواند با موافقت داور مسابقه و به دلایل جوی و غیره بیشتر باشد .
وقت بازی در مسابقات جوانان 40 دقیقه می باشد .
همانطور که گفته شد در صورتیکه در یک مسابقه حذفی دو تیم با هم مساوی کنند دو وقت 15 دقیقه ای به بازی اضافه خواهد شد که بین این دو وقت استراحت داده نخواهد داده شد ( در بازی بین آن دو وقت 10 دقیقه ای داده خواهد شد.)

تعداد بازيکنان در يک مسابقه فوتبال:
1- هر مسابقه با حضور 2 تیم انجام می گیرد و هر تیم نباید بیش از 11 نفر بازیکن باشد که مسلما یکی از آنها دروازه بان می باشد.
2- تعویض بازیکنان طبق مقررات بین المللی هر بازی 2 نفر می باشد . هر تیم می تواند 6 نفر بازیکن ذخیره داشته باشد.
3- در مسابقه های دوستانه و محلی با توافق هیئتهای مربوطه تیمها می توانند از بازیکنان ذخیره بیشتری استفاده کنند.این تصمیمات باید قبلا به اطلاع داور مسابقه رسانیده شود .
4- حداقل نفراتی که یک تیم می تواند برای شروع یا ادامه مسابقه داشته باشد 7 نفر است.

داوران يک مسابقه فوتبال :
برای قضاوت و اداره یک مسابقه یک نفر داور وسط به اتفاق دو داور کنار ( خط نگهدار ) و یک داور ذخیره انتخاب می گردند . تصمیمات این داوران بخصوص داور وسط قاطع و بدون چون و چرا قابل اجرا است.

طريقه و نحوه امتياز دادن ( گل زدن ) :
در یک مسابقه فوتبال زمانیکه تمام توپ بدون خطا و یا استفاده دست یا بازوبازیکنان از روی خط دروازه و از محوطه بین دو تیر عمودی و تیر افقی دروازه عبور کند گل محسوب می شود .
تیمی که گل بیشتر زده باشد برنده محسوب می شود و اگر گلی رد و بدل نشد و یا تعداد گلها مساوی باشد نتیجه بازی با نتیجه مساوی خاتمه پیدا می کند .

تذکر :
در صورت مساوی اگر مسابقه در چهارچوب مسابقات حذفی بوده و یا مسابقه فینال و رده بندی باشد که نتیحجه آن حتما برنده و بازنده داشته باشد بازی به وقت اضافی کشیده خواهد شد و در صورت مساوی مجدد سرنشت مسابقه را ضربات پنالتی تعیین خواهد کرد که همه تصمیمات را کمیته برگذاری این مسابقات قبلا تعیین و مشخص می کند.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group