پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

شمشیربازی

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

شمشير بازي يک ورزش مهارتي است که نيازمند هوشياري فراوان و کار دقيق با پا و زبدگي قدرت مچ دست مي باشد. همچنين سرعت و تعادل فراوان بعلاوه متانت ، بردباري از عوامل پيروزي در اين بازي مي باشد .
اين بازي بين دو حريف انجام مي شود . در اين بازي هدف تماس بيشتر شمشير با بدن حريف و جلوگيري از برخورد شمشير حريف بابدن است . ورزشکار شمشير خود را بر روي شمشير حريف به حرکت در مي آورد تا براي حمله خود يا جلوگيري از ضربه هاي احتمالي حريف ، فضاي خالي و مطمئن ايجاد نمايد . مسابقات در اين رشته ورزشي بر روي مسير مشخص که آن را پيست بازي مي نامند ، انجام مي شود و بازيکنان مجاز به خروج از اين مسير ميسر نيستند. در مسابقات المپيک وجهاني به موجب قوانين و مقررات مسابقات ، سه نوع اسلحه مورد استفاده قرا مي گيرد که عبارتند از : فلوره ، آپه ، سابر.
اين نوع سه سلاح از حيث مدل و ساختمان به سه نوع فرانسوي ، ايتاليايي ، آناتوميک تقسيم مي شوند که طرز در دست گرفتن هر يک از آنان از ديگري متفاوت است .در مسابقات جهاني و المپيک براي آقايان با استفاده از اسلحه فلوره ، آپه ، سابر و براي خانمها با اسلحه فلوره انجام مي شود .


فلوره (فويل):
اسلحه اي است که مبناي پيدايش آن فقط براي تمرين و قوي کردن دستها براي استفاده دو سلاح ديگر بوده ، ليکن به مرور زمان همراه دو اسلحه ديگر وارد مسابقات شده است . هدف از بازي با شمشير فلوره ، وارد کردن ضربه با نوک شمشير به قسمتهايي از بدن است . اين قسمتها شامل دست و پا و سر نبوده و فقط ضربه هايي که به بدن ، سينه ، شکم ، پشت و ساير محلهاي مجاز وارد مي شود ، داراي ارزش مي باشد.

آپه :
در اين نوع بازي حملات با نوک شمشير آغاز مي شود و هدف تمام بدن حريف شامل سر تا پا يعني تمام سطوح لباس حريف است .

سابر :
شمشير سابرهم براي وارد کردن ضربه با فشار نوک و هم براي برش با لبه به کار مي رود . هدف داراي امتياز در مسابقات سابر تمام قسمتهاي بدن در بالاي خط افقي است که بين بالاي آنها و بدن در حالت آن گارد کشيده مي شود .
شمشير بازي بر روي مسيري به عرض 8/1 تا 2 متر و طول 14 متر انجام مي شود . مجموعه اي از مسير ها که عرضي معادل 8 متر و طولي برابر 17 تا 18 متر را داشته باشد، يک پيست شمشير بازي را تشکيل مي دهد . در اطراف مسير ها بايد حدفاصل مشخصي پيش بيني گردد . اين مقدار در دو انتهاي مسير 5/1 تا 2 متر . در پهلوي آن 25/1 تا 5/2 متر مي باشد . هر شمشير باز بايد به فاصله دو متري از خط وسط قرار گيرد و يک فاصله 4 متري براي عقب روي در پيست خود داشته باشد . ارتفاع مفيد اين سالنها حداقل 6/3 متر پيشنهاد مي گردد.
پيش بيني محل استقرار تماشاچيان در سالنهاي شمشير بازي ضروري است . تماشاچيان بايد در راستاي موازي با پيستهاي بازي قرار گيرند تا بهترين ديد را نسبت به مسابقه داشته باشند . ظرفيت تماشاچي تابع وسعت عملکرد سالن مي باشد و رقمي متغير است که يبن 500 تا 5000 نفر توصيه مي شود. براي جداسازي محوطه تماشاگران از قسمت برگزاري مسابقه ممکن است از طناب يا موانع ديگر استفاده شود.تجهيزات مورد نياز:
1. شمشير:
کليه انواع شمشير هاي مورد استفاده در شمشير بازي (فلوره، آپه ،سابر ) که از چهار قسمت اصلي دسته يا قبضه ، يک تيغه انعطاف پذير فلزي و يک تکمه در نوک شمشير تشکيل شده اند.
2. لباس:
لباس کامل شمشير بازي (وست) شامل ژاکت ، شلوار ، دستکش ، جوراب ،کفش ، محافظ زير زانو و محافظ زير آرنج است.
3. ماسک يا کلاه:
ماسک مخصوص شمشير بازي که ناحيه سر و صورت و گردن را مي پوشاند و در قسمت صورت از سيمهاي حصيري و توري مانند پوشيده شده است.
4. صفحه لايه دار:
اين صفحه زير ژاکت شمشير بازان قرار مي گيرد تا سينه ، پهلو و کمر شمشير بازان را در مقابل ضربات محافظت نمايد.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group