پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

جودو

 

مختصري از ورزش و اصول بازي:

جودو تقريبا" يک فعاليت ايده ال براي همگان است و تنها يک ورزش رزمي نيست. اين ورزش فقط جنبه فيزيکي ندارد بلکه جنبه فلسفي آن نيز به همان اندازه قابل اهميت است و تمرکز حواس در اجراي هر فني مهم مي باشد . تمرين صحيح جودو باعث پيشرفت و هماهنگي اعضاي بدن مي شود و براي ماهيچه ها و عضلات مفيد بوده ، تحمل و کنترل انسان را زياد مي کند و او را انعطاف پذير مي نمايد.
هدف از رقابت جودو ، پرتاب حريف و نگهداشتن وي بر روي زمين به مدت 30 ثانيه مي باشد که اين عمل از طريق فشار آوردن بر حريف بوسيله قفل کردن دستها يا نگهداشتن در ناحيه گردني سينه به عمل مي آيد. مبارزه کنندگان در ابتدا روبروي يکديگر ايستاده و بعد از تعظيم نمودن به يکديگر يقه لباس همديگر را مي گيرند . آنها در گرفتن پاها و يا کمربند جهت انجام پرتاب مجاز مي باشند.

از آنجاييکه پرتابهاي جودو خطرناک است ، لذا جودوکاران سيستم هايي را مي آموزند که موجب کاهش فشار در هنگام سقوط گردد. در ورزش جودو چگونگي ايستادن در مقابل حريف ، انتخاب تکنيک و يافتن موقعيتهاي مناسب براي اجراي آن و همچنين شيوه اجراي تکنيک براي زمين زدن حريف همگي تابع ويژگي ورزشکاران اين رشته مي باشد. اين ورزش مانند کشتي در وزنهاي مختلف بصورت انفرادي در داخل تيم برگزار مي شود. مدت زمان مسابقه جودو و برگزاري آن در مسابقات قهرماني جهان و مسابقات المپيک توسط نظامنامه فدراسيون جودو تعيين ميگردد.

تجهيزات مورد نياز:
- لباس :
رقابت کنندگان بايد از لباس مخصوص جودو استفاده نمايند. پيراهن اين لباس بايد به اندازه کافي بلند بوده و روي باسن ر ا بپوشاند.
آستينها بايد آزاد بوده و بلندي آن به حدي باشد که بيش از نصف طول ساعد را بپوشاند. شلوار نيز بايد آزاد باشد و حداقل تا نصف ساق پا را بپوشاند. شرکت کنندگان کمربند سفيد يا قرمزي را به عرض تقريبي 5 سانتيمتر ، مورد استفاده قرار ميدهند. اين کمربند بايد به حد کافي بلند باشد به گونه اي که دوبار دور کمر پيچيده شود و در حدود 15 سانتيمتر نيز از طرفين بعد از گره آويزان بماند. همچنين کمربند بايد محکم بسته شود تا از بيرون پيراهن جلوگيري نمايد.
شرکت کننده نبايد هيچگونه وسيله فلزي (مانند ساعت، انگشتر، گردنبند و… که ممکن است به حريف آسيب برساند ، همراه داشته باشند.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group