پنجشنبه, 3 فروردین 1396


 

 
 

تیراندازی با کمان

 

            شايد هيچ ورزشي در دنيا نتواند  ارزشي را كه تيراندازي با كمان در اسلام دارد بيابد، تاكيدي كه حضرت ختمي مرتبت (ص) بر آموزش و تداوم اين ورزش داشته اند، آنقدر بالاست كه آموزش آنرا وظيفه هر مسلماني قرار ميدهد.

           تيراندازي با كمان يكي از ورزشهائي است كه شرط بندي در آن مباح است،  فرمايش ايشان كه ميفرمايند تيراندازي و يا سواركاري بياموزيد و چنانچه با كمان تيراندازي نمائيد نزد خدا گرامي تر است خود مؤيد اين نكته است. خاستگاه اين ورزش را بسياري از باستانشناسان ايران دانسته اند. پلوتارك در كتاب كورش نامه خود مي نويسد  كه ايرانيان ( دوره هخامنشي ) به فرزندان خود سه چيز  مياموزند: راستگويي ، تيراندازي و سواركاري . شهرت ايرانيان در تيراندازي بحدي بوده است كه كلمات     TIRو  ARC  ( مشق از كلمه آرش و به معني قوس)  از زبان فارسي در زبان لاتين متداول گرديده و نام فدراسيون بين المللي تيراندازي با كمان به فرانسه ميباشد.

Federation International d.Tir Alars

و حتي در زبان انگليسي Archery  به معني همان آرش گرفته شده است.

          حماسه آرش كمانگير در اوستا در تيرشتها آورده شده است خود يادآور قدمت اين ورزش شريف بوده است كه زمان صفويه تا به امروز در وطن خود محجور افتاده بوده و اينك با ياري خداوند متعال ميرود تا جايگاه ديني و ميهني خود را در ميان ايرانيان باز يابد.

با تاسيس هيات تيراندازي با كمان استان يزد ميرويم تا آرش وار بر قله هاي افتخار نام يزد را در كشور بلند فرياد بزنيم.

تيراندازي با كمان ورزشي است كه هر فرد با هرجنسيت و در هررده سني با توانائي خود ميتواند به آن بپردازد اين ورزش در رشته هاي مختلف چه داخل سالن و چه در فضاي باز صرفا براي ورزش و چه براي شكار بكار گرفته ميشود و شايد بدنباشد كه بدانيد همانگونه كه در طي 60 هزار سال تاريخ ، بسياري از جنگها با بكار گيري آن فتح شده و چه بسيار شكارهائي كه با آن گرسنگي رهانيده امروز نيز تيراندازان متعددي توانسته اند از تمامي حيوانات قابل شكار از شير و فيل آفريقائي تا خروس قطبي و ... با تيروكمان شكار  نمايند كه در ايران نيز اين امر و استقبال از آن در حال رشد است.

         تيراندازي با كمان امروزه در المپيكها، گيمهاي قاره اي و مسابقات جهاني و ملي وسطوح پائين تر جايگاه خاص خود را دارد و بخاطر تخليه رواني تيرانداز و كاهش فشارها و اصطكاك هاي شهرنشيني در تمام كشورهاي جهان با استقبال بسيار خوبي روبرو است.

 

 

 

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group