پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

تیراندازی با کمان

 

سایت هیات تیراندازی با کمان استان یزد: http://yazdarchery.ir      

      شاید هیچ ورزشی در دنیا نتواند  ارزشی را که تیراندازی با کمان در اسلام دارد بیابد، تاکیدی که حضرت ختمی مرتبت (ص) بر آموزش و تداوم این ورزش داشته اند، آنقدر بالاست که آموزش آنرا وظیفه هر مسلمانی قرار میدهد.

           تیراندازی با کمان یکی از ورزشهائی است که شرط بندی در آن مباح است،  فرمایش ایشان که میفرمایند تیراندازی و یا سوارکاری بیاموزید و چنانچه با کمان تیراندازی نمائید نزد خدا گرامی تر است خود مؤید این نکته است. خاستگاه این ورزش را بسیاری از باستانشناسان ایران دانسته اند. پلوتارک در کتاب کورش نامه خود می نویسد  که ایرانیان ( دوره هخامنشی ) به فرزندان خود سه چیز  میاموزند: راستگویی ، تیراندازی و سوارکاری . شهرت ایرانیان در تیراندازی بحدی بوده است که کلمات     TIRو  ARC  ( مشق از کلمه آرش و به معنی قوس)  از زبان فارسی در زبان لاتین متداول گردیده و نام فدراسیون بین المللی تیراندازی با کمان به فرانسه میباشد.

Federation International d.Tir Alars

و حتی در زبان انگلیسی Archery  به معنی همان آرش گرفته شده است.

          حماسه آرش کمانگیر در اوستا در تیرشتها آورده شده است خود یادآور قدمت این ورزش شریف بوده است که زمان صفویه تا به امروز در وطن خود محجور افتاده بوده و اینک با یاری خداوند متعال میرود تا جایگاه دینی و میهنی خود را در میان ایرانیان باز یابد.

با تاسیس هیات تیراندازی با کمان استان یزد میرویم تا آرش وار بر قله های افتخار نام یزد را در کشور بلند فریاد بزنیم.

تیراندازی با کمان ورزشی است که هر فرد با هرجنسیت و در هررده سنی با توانائی خود میتواند به آن بپردازد این ورزش در رشته های مختلف چه داخل سالن و چه در فضای باز صرفا برای ورزش و چه برای شکار بکار گرفته میشود و شاید بدنباشد که بدانید همانگونه که در طی 60 هزار سال تاریخ ، بسیاری از جنگها با بکار گیری آن فتح شده و چه بسیار شکارهائی که با آن گرسنگی رهانیده امروز نیز تیراندازان متعددی توانسته اند از تمامی حیوانات قابل شکار از شیر و فیل آفریقائی تا خروس قطبی و ... با تیروکمان شکار  نمایند که در ایران نیز این امر و استقبال از آن در حال رشد است.

         تیراندازی با کمان امروزه در المپیکها، گیمهای قاره ای و مسابقات جهانی و ملی وسطوح پائین تر جایگاه خاص خود را دارد و بخاطر تخلیه روانی تیرانداز و کاهش فشارها و اصطکاک های شهرنشینی در تمام کشورهای جهان با استقبال بسیار خوبی روبرو است.

 

 

 

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group