پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

تنیس روی میز

 

مختصری ازروش واصول بازی:

از لحظه ای که توپ برای سرویس زدن از کف دست به بالا پرتاب می شود بازی شروع شده است. یک مسابقه شامل یک یا سه یا پنج گیم خواهد بود. در طول مسابقه بازی یکسره ادامه خوهد یافت مگر اینکه بازیکنان اجازه داشته باشند بین بازیها وقتی برای استراحت بگیرند.مدت این استراحت بین گیم سوم و چهارم مسابقه نباید بیش از5 دقیقه و بین گیمهای دیگر مسابقه بیش از یک دقیقه باشد.
بازیکنی که به 21 امتیاز برسد برنده یک گیم خواهد بود مگر اینکه هر دوبازیکن که به 20 امتیاز برسند در این صورت برنده آن گیم کسی خواهد بود که زود تر از حریف خود 2 امتیاز کسب کند. بعد از 5 امتیازگیرنده سرو کننده و سرو کننده گیرنده خواهد شد و باین ترتیب بازی ادامه خواهد داشت.
اين ورزش امروزه از حلت ابتدايي آن خارج گرديده و ورزشکار اين رشته نيازمند آمادگي جسماني بسيار خوبي ميباشد تا بتواند عکس العمل سريع و جابجاييهاي فراوان از خود نشان دهد و ضرباتش نيز از شدت خاصي برخواردار باشد.
تنيس روي ميز معمولا" بيندو بازيکن بر روي يک ميز مخصوص با يک راکت و يک توپ کوچک سلوئيد اجرا مي شود . بازي با سرويس توپ توسط يکي از بازيکنان شروع مي گردد و رد و بدل کردن توپ با راکت زماني که ادامه خواهد داشت که يکي از طرفين موفق به برگشت توپ نشود و يا اينکه توپ را به تور را خارج ازنيمه مقابل ميز بزند در هر کدام مقابل يک امتياز خواهد گرفت.
آنقدر به سرو ادامه مي دهد تا مجموعا" 5 امتياز به ثبت گردد. در اين زمان طرف مقابل سرو کننده بدين ترتيب بازي ادامه خواهد داشت. در صورتيکه پس از شروع بازي ، يک گيم به پايان نرسد ،بقيه آن باقيمانده به روش تسريع در انجام مي گيرد به آن که هر بازيکن 5 بار سرو بزند ، سرويسها بصورت بازيکنان زده مي شود.
2 امتياز توسط يکي از طرفين ادامه خواهد يافت. در برنده ، که گيم از بازي را برده است . يک مسابقه خواهد بود و برنده بازي برنده دو از سه گيم يا خواهد بود.
خواهد داشت مگر اينکه بازيکنان اجازه استراحت داشته باشند ، که در اين صورتمدت استراحت بين گيم مسابقه نبايد بيش ار 5 دقيقه و بيم گيمهاي ديگر يک دقيقه باشد . تنيس روي ميز کاملا" کروي است و قط آن نبايد کمتر از بيشتر از 2/38 باشد. رنگ اين توپ سفيد يت زرد مات با مواد مشابهي ساخته مي شود . وزن توپ نبايد و بيشتر از 53/2 گرم باشد.
ممکن است به هر اندازه ، شکل و وزني باشد ، ليکن بايد بصورت يکنواخت و به رنگ تيره يا مات باشد . از وب يک تکه ساخته شده ، ضخامت آن يکسان و تخت براي روکش هر دو طرف تيغه راکت مي توان از لاستيک معمولي که آج آن به طرف خارج است استفاده نمود به کلي روکش از 2 ميليمتر بيشتر نباشد.
است صفحه راکت را با استفاده از لاستيک دو لايه به يک لايه آن ابري و لايه ديگر لاستيک آجدار روکش نمود . در اينگونه موارد ممکن است که آج لاستيک خارج باشد. ضخامت کلي اين دو لايه نبايد بيشتر از اگر در طرف دوم راکت از لاستيک استفاده شود طرف يکسان باشد و اگر در يک طرف يا دو طرف راکت چوب چوب بايد بصورت طبيعي يا لاک و الکل و به رنگ طور کلي نبايد از رنگ روغن استفاده شود زيرا اسطحکاک تيغه تغيير حاصل مي گردد . آن قسمت از تيغه راکت بوده و با انگشتان گرفته مي شود ، مي توان با چوب پوشاند تا براي گرفتن راکت مناسب باشد . راکت و غربي در دست گرفته مي شود.
مناسب ورزش تنيس روي ميز شامل يکم پيراهن آستين کوتاه جوراب ساقه کوتاه و کفش ورزشي است. در صورت بايد از داور پايه اجازه گرفته شود. رنگ لباس سفيد يا رنگ روشن باشد.

اندازه و ابعاد محيط ورزشی:
میز: سطح میز باید مستطیل وافقی بوده طول آن 274 سانتی متر و عرض آن 152.5 سانتیمتر و ارتفاعش از سطح زمین تا سطح فوقانی آن 76 سانتيمتر باشد. سطح فوقانی که سطح بازی نامیده میشود بایستی مات و تیره باشد ولي رنگ سبز تيره از همه رنگها مناسب تر است . خطهای سفیدی به پهنای 2سانتی متر کنارهای سطح میز را مشخص میکند میزهای امریکائی از بهترین میزهای دنیا می باشد.

مشخصات و اندازه وسائل ورزشی:
تور و پایه های آن:
تور سطح بازی را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند این تور به موازات خطهای انتخابی کشیده شده و فاصله ان با هر یک از یک خطهای 137 سانتیمتر است. درازای تور با قسمت اضافی باید 183 سانتیمتر باشد سوراخهای تور ریزتر از 2.5 و درشت تر از 14.5میلیمتر نباشد. ارتفاع تور ازسطح بازی 15.25سانتیمتر است.
توپ:
باید کاملا کروی بوده و قطران کمتر از 37.3 میلیمتر و بیشتر از 38.2 میلیمتر نباشد. رنگ توپ سفید یا زرد مات است سلولوئید یا يلاستیک مشابهی ساخته می شود. وزن ان نباید 2.40 وبیشتر از 2.53 گرم باشد .یهترین توپ ها در چین کره المان و انگلستان ساخته می شود .
راکت :
زنگ هر دو روی راکت باید تیره و مات بوده و تیغه راکت از چوب یک تکه ساخته شده ضخامت ان یکسان وسخت و محکم باشد. لایه اسفنجی ان معمولا در حدود 2 میلیمتر ضخامت دارد. سنگینی وزن ان بین 85 تا 150 گرم و تخته راکت در سه نوع سبک متوسط سنگین موجود می باشد .
ميز :
سطح فوقانی ميز قانونی تنيس روی ميز مربع مستطیل است. توری به ارتفاع 15.25 سانتيمترآن رابه دو قسمت مساوی تقسيم مي کند. ارتفاع سطح فوقانی ميز يا سطح بازی از کف سالن 76 سانتيمتر است سطح بازي به رنگ سبز تيره است وکنارهای آن بوسیله خطهای سفیدی به پهنای 2 سانتیمتر مشخص می شود. در بازیهای چهار نفری سطح با زی راخط سفید دیگری به پهنای 3 سانتیمتر به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم می کند.
کف سالن:
کف سالن نباید از سنگ يا لينولئوم فرش شده باشد بلكه بايد از چوبي كه پا روي آن نلغزد و رنگ آن سفيد يا براق نباشد فرش گردد. فضای بازی در مسابقات قهرمانی ازاد بین المللی نباید کمتر از 14 مترطول و 7متر عرض و 4 متر ارتفاع تعیین گردد. در ساده ترین مسابقات سالن نباید از 12 متر طول 6متر عرض و 3.5 متر ارتفاع کمتر باشد.
نورلازم در سطح میز باید حد اقل 400 لوکس قدرت داشته باشد و در مسابقات بین المللی ارتفاع منبع نور از زمین نباید کمتر از 4 متر و در سایر بازیها ارتفاع منبع نور از زمین نباید کمتر از 3.5 متر باشد.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group