پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

تنیس

 

مختصری از روش و اصول بازی:

یک مسابقه یا یک بازی تنیس معمولا دو از سه یا سه از ينج ست می باشد که این موضوع قبل از شروع بازی به بازیکنان گفته می شود. (6 گیم بازی تنیس را یک ست گویند) و این در صورتی است که حد اقل 2 گیم با طرف مقابل فاصله داشته باشد مثل 6 بر 4 ولی چنانچه گیمهای برنده شده یکی از طرفین به 6 رسید ولی فاصله آن با حریف کمتر از 2 گیم باشد بازی انقد ر ادامه خواهد داشت تا 2 گیم اختلاف به وجود اید مثل 8 بر 6 یا 10 بر 8 که ان وقت ان را ست گویند. اخرین پوئینت یک گیم را که موجب خاتمه یافتن ست میشود ست يوئینت گویند.
در بازی دوبل 4 نفر بازیکن در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و کلیه قوانین و مقررات ان شبیه بازی انفرادی است. بازی میکس دوبل مانند بازی دوبل است یک مرد و یک زن در برابر یک زن و یک مرد دیگر مبارزه می نمایند.

اندازه و ابعاد محيط ورزشی:
زمین به شکل مربع مستطیل
الف: اندازه زمین تنیس برای بازی افراد (سینگل):
- طول زمین 23.77 متر
- عرض زمین 23 /0 متر
- فاصله خط سرویس از تور 6.40 متر
- فاصله پایه تور تنیس تا خط طولی زمین 2.28 متر
- ارتفاع پایه تور تنیس از سطح زمین 1.05 متر
- ارتفاع تور از سطح زمین (در وسط) 92 سانتیمتر

ب: اندازه زمین برای بازی دوبل (چهار نفری) :
- عرض زمین 10.97 متر
- فاصله پایه تور تا خط طولی 91 سانتیمتر
- سایر اندازه همانند اندازه زمين سینگل است.
- عرض زمین دوبل 4 فوت و6 اینچ (1.37) متر از هر طرف از زمین سینگل بزرگتر است.

مشخصات و اندازه وسائل ورزشی:

توپ :
توپ تنیس از لاستیک و رویه ماهوتی ساخته شده و کروی شكل است قطر توپ بین 2تا 1 اینچ و وزن ان بین 2و 1/16 2 اونس می باشد معمولا به رنگ سفید و در رنگهای قرمز زرد و غیره وجود دارد.
راکت:
قاب آن از چوب یا فلز ساخته شده به وزن های مختلف از 12 تا 16 اونس می باشد گریپ راکت معمولا 5/8 3 تا 5/8 4 مي باشد که با توجه به دست و قوه بدنی بازیکن انتخاب می گردد. گریپ راکت به شمارهای 2و3و4 و5 و6 شماره گذاری شده است. راکت های شمارهای شماره 2 و 3 جهت استفاده خانمها و شمارهای 4 و5 و6 جهت استفاده اقایان می باشد. سطح رویه راکت بوسیله زه یا نایلون با فشار 55 تا 75 اونس کشیده می شود.


تور تنيس:
از مرکز زمین بوسیله دو پایه فلزی که هر کدام از خطوط طولی دوبل 91 سانتیمتر فاصله دارد نصب می گردد. در قسمت بالای تور تنیس یک نوار سفید یا مشکی به عرض 2 تا 5/2 اینچ کشیده شده است.
ارتفاع تور تنیس در مرکز 92 سانت است و به وسیله نوار سفیدی که عرض ان از 2 اینچ تجاوز نمی کند از روی آن گذشته و به زمین متصل می گردد.

سيستم تای برک ( Tie Break):
در تنیس هر گاه دو طرف به تساوی 6 بر 6 در گیم های یک ست رسید ند طبق قرار قبلی از سیستم تای بریک استفاده می شود که به دو طریق زیر می باشد در سیستم اول از 9 سرویس که تو سط طرفین زده می شودهر کس 5 سرویس را به دست اورد برنده (ست) خواهد بود روش دوم از 12 سروس هر کس 7 سرویس را به دست اورد برنده (ست) می شود.

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group