پنجشنبه, 9 تیر 1401


 

 
 

غواصي

 

ريشه اصلي آشنايي با غواصي در نياز و اشتياق بشر به رهبري نظامي ، انجام خدمات زيرآب ، تجارت زيرآبي و گسترش دروازه هاي دانش از طريق جستجو كشف نهفته است. هيچكس به درستي نمي داند چه وقت بشر پي برد كه مي تواند با حبس نفس در سينه براي مدتي زير آب باقي بماند ولي زماني كه غواصي به عنوان يك حرفه مورد استفاده قرار گرفت به بيش از 5000 سال پيش باز مي گردد.

كوشش غواصان اوليه با صيد موادي چون غذا ، اسفنج ، مرجان و مرواريد كه بيشتر ارزش تجارتي داشت در آبهاي كم عمق (كمتر از 10 پا) محدود مي شد. يكي از داستان هاي غواصي كه به روايت «هرودت» مورخ يوناني در تاريخ ثبت شده داستان غواصي به نام سيليس (Scyllis) را بازگو مي كند كه در پنج قرن قبل از ميلاد مسيح براي خشايار شاه پادشاه ايران جهت كشف و جمع‌آوري گنجهاي غرق شده كار مي گيرد.

         

 

                                                    

 

 

نوشته هاي تاريخ نشان مي دهند كه الكساندركبير در لنگرگاه شهر تاير (Tyre) لبنان كنوني كه در سال 322 قبل از ميلاد در محاصره او بود نه تنها غواصاني را براي از بين بردن موانع دشمن در اين لنگرگاه به زير آب فرستاد بلكه خودش نيز براي نظارت به پيشرفت كار آنها به زير آب رفت.

كميته غواصي استان يزد در سال 1384 با كمك اداره كل تربيت بدني و هيئت نجات غريق استان راه اندازي شد كه در طي اين مد‌ّت در يك دوره مسابقات كشوري در جزيره قشم شركت نمود و كسب مقاوم سوم را از آن خود نمود و در حال حاضر براي كليه علاقمندان به اين رشته مهيج و جذاب دوره هاي آموزش غواصي برگزار مي كند كه پس از آموزش مقدماتي الباقي آموزش را در جزيره قشم و كيش مي بينند و از بين هنرجوياني كه پيشرفت چشم گيري داشته باشند جهت مسابقات كشوري انتخاب و آماده سازي مي نمايد.

 تلفن تماس:8231947-6231500

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group