پنجشنبه, 29 مهر 1400

پیچ خوردگی مچ پا از جمله رایج ترین آسیب های ورزشی می باشد که می تواند یکی از علت های بازنشستگی ورزشکاران باشد.

  1. تمرینات تعادلی: یکی از مهم ترین وساده ترین راه برای کاهش شانس پیچ خوردگی مچ پا تمرینات تعادلی می باشد که این تمرینات بر روی سیستم حس عمقی مفاصل و موتور کنترل بدن تاثیر دارند. یکی از راحت ترین تمرینات آن که می توان در ترکیب با فعالیت های روزمره انجام داد ایستادن بر روی یک پا در هنگام مسواک زدن در شب یا صبح می باشد. همچنین در مراحل پیشرفته تر می توانید تمرین فوق را به صورت چشم بسته انجام دهید.
  2. تمرینات قدرتی مچ پا:بسیاری از افراد در فعالیت های روزمره حس ناپایداری را در مچ پای خود حس می کنند و این نشان از ضعف عضلات اطراف مفصل مچ پا می باشد که با تمرینات قدرتی می توان از پیچ خوردگی آن مفصل جلوگیری کرد. یکی از تمرینات ساده برای بهبود قدرت عضلات اطراف مچ پا بستن حوله به ناحیه ی رو پا، کف پا و ایجاد مقاومت در مقابل حرکات بالا، پایین،بیرون و داخل دادن ک پا می باشد.
  3. انعطاف پذیری : فقدان حرکتی در پاها، ران، زانو و بالا تنه می تواند موجب حرکات ناکارآمد را در بدن انسان ایجاد کند و به دنبال آن پیچ خورگی مچ پا و آسیب های دیگر را به همراه داشته باشد.
  4. تیپ کردن و استفاده از محافظ برای مچ پا: تئوری ها نشان داده است که تیپ کردن مچ پا و بستن آن با محافظ در پیگیری از پیچ خوردگی مچ پا می تواند موثر باشد اما تحقیقات اخیر نشان داده است که این روش ها خوب کار می کنند اما بعضی ورزشکاران با استفاده از این روش دچار افت عملکرد می شوند.
  5. آمادگی کافی برای فعالیت:یکی دیگر از موارد مهم برای پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا آمادگی بدنی می باشد که پرداختن به این موضوع بسیار دشوار می باشد اما ما به صحبت در مورد اینکه چگونه برای فعالیت ورزشی آماده بشویم نیاز داریم. تغییرات شدید در سطح فعالیت و اجرای مهارت های تمرین نشده می تواند بدنتان را در موقعیت آسیب قرار دهد.
 
  دکتر محمد حسن کردی اشکذری / متخصص حرکات اصلاحی / هیات پزشکی ورزشی یزد
 تاریخ ثبت: 1396/04/20     |     تعداد بازدید:960 |
دیدگاه کاربران
تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group