چهارشنبه, 1 خرداد 1398

قدرتمندی و توانایی‌ جسمی‌ آنقدر اهمیت دارد که در آیاتی از قرآن نیز به آن اذعان شده است که یکی از انها آیه 251 سوره بقره و ماجرای شکست و قتل جالوت توسط داوود می باشد . این آیه اهمیت و ضرورت پرداختن به ورزش را جهت توانمندی جسمانی روشن می کند.

توان‌ رزمی‌ حضرت‌ داوود (سوره بقره آیه 251)

«فَهَزَموهُم بِاِذنِ اللهِ وقَتَلَ داوودُ جالوتَ وءاتاهُ اللهُ المُلکَ والحِکمَةَ وعَلَّمَهُ مِمّا یَشاءُ »

سپس‌ آنان‌ به‌ فرمان‌ خدا، سپاه‌ دشمن‌ را به‌ هزیمت‌ و شکست‌ واداشتند و داوود (جوان‌ کم‌ سن‌ و سال، ولی‌ نیرومند و شجاع‌ که‌ در لشکر طالوت‌ بود) جالوت‌ را کشت‌ و خداوند حکومت‌ و دانش‌ را به‌ او بخشید و از آنچه‌ می‌خواست‌ به‌ او تعلیم‌ داد.

زمانی‌ که‌ طالوت‌ برای‌ مبارزه‌ با جالوت‌ به‌ سوی‌ او حرکت‌ می‌کند جنگجویان‌ فراوانی‌ از بنی‌اسرائیل‌ وی‌ را همراهی‌ کردند، ولی‌ در نهایت‌ با تعداد نیروی‌ اندک‌ در مقابل‌ سپاه‌ عظیم‌ و لشکریان‌ فراوان‌ جالوت‌ صف‌آرایی‌ کردند. خداوند به‌ اشموئیل‌ پیامبر وحی‌ فرستاد که‌ قاتل‌ جالوت‌ شخصی‌ است‌ که‌ زره‌ حضرت‌ موسی به‌ تن‌ او اندازه‌ باشد و او مردی‌ است‌ از فرزندان‌ لاوی‌ ابن‌ یعقوب‌ و نامش‌ داوود بن‌ ایش‌ است. ایش، مرد چوپانی‌ بود که‌ ده‌ پسر داشت‌ و داوود کوچک‌ترین‌ آنها بود.

طالوت‌ به‌ هنگام‌ جمع‌آوری‌ سپاه‌ به‌ دنبال‌ ایش‌ می‌فرستد که‌ خود و فرزندانت‌ در لشگر من‌ حضور یابید. آن‌گاه‌ زره‌ حضرت‌ موسی را به‌ تن‌ یک، یک‌ فرزندان‌ ایش‌ می‌کند، ولی‌ برای‌ هر کدام‌ یا کوتاه‌ است‌ و یا بلند. می‌پرسد: آیا پسر دیگری‌ نیز داری؟ می‌گوید: آری‌ کوچک‌ترین‌ پسرم‌ را با خود نیاوردم، تا از گوسفندان‌ نگهداری‌ کند. طالوت‌ به‌ دنبال‌ داوود می‌فرستد. وقتی‌ زره‌ را به‌ وی‌ می‌پوشانند آن‌ را درست‌ به‌ اندازه‌ وی‌ می‌یابد.

داوود شخصی‌ قوی‌ هیکل، نیرومند و شجاع‌ بود.

جالوت‌ که‌ دارای‌ عظمت‌ و ابهت‌ ویژه‌ای‌ بود، در پیشاپیش‌ لشگر خودش‌ بر فیلی‌ سوار بوده‌ و تاجی‌ بر سرگذاشت، یاقوتی‌ نیز بر پیشانی‌ وی‌ می‌درخشید. داوود به‌ اقتضای‌ شغل‌ چوپانی، فلاخونی‌ در اختیار داشت‌ که‌ سنگ‌ در آن‌ نهاده‌ و به‌ طرف‌ حیوانات‌ درنده‌ای‌ که‌ قصد دریدن گوسفندان‌ را داشتند، پرتاب‌ می‌کرد.

سنگی‌ در فلاخن‌ نهاده‌ و آن‌ را به‌ طرف‌ سربازانی‌ که‌ در سمت‌ راست‌ جالوت‌ بودند پرتاب‌ نموده‌ و آنان‌ را متفرق‌ می‌کند. سربازان‌ سمت‌ چپ‌ وی‌ را به‌ همین‌ ترتیب‌ دور می‌سازد. آن‌گاه‌ آخرین‌ سنگی‌ را که‌ همراه‌ آورده‌ بود در فلاخن‌ نهاده‌ و آن‌ را به‌ سوی‌ جالوت‌ پرتاب‌ می‌کند. سنگ‌ به‌ یاقوتی‌ که‌ روی‌ پیشانی‌ جالوت‌ بود اصابت‌ نموده‌ و آن‌ را خرد کرده‌ و به‌ مغزش‌ اصابت‌ می‌کند! ناگاه‌ پیکر بی‌جان‌ جالوت‌ بر روی‌ زمین‌ قرار می‌گیرد.

خداوند بدین‌ صورت‌ رهروان‌ راه‌ حق‌ را پیروز گردانید و به‌ داوود که‌ خدمت‌ بزرگی‌ کرده‌ بود و شایستگی‌ خود را نشان‌ داد حکومت‌ و دانش‌ بخشید.

نکته‌ قابل‌ توجه‌ این‌که، دلیل‌ حکومت‌ و دانش‌ بخشیدن‌ به‌ حضرت‌ داوود را قدرت‌ بدنی‌ و شجاعت‌ او می‌داند؛ گرچه‌ شجاعت‌ تنها برای‌ حکومت‌ کافی‌ نیست و باید در کنار قدرت‌ و شجاعت، علم‌ و تعهد و تقوا باشد، ولی‌ آیه‌ مبارکه‌ صراحت‌ دارد بعد از قتل‌ جالوت‌ و شجاعت‌ داوود حکومت‌ و علم‌ به‌ او بخشیده‌ شد. پس‌ اصل‌ توان‌ رزمی‌ و شجاعت‌ که‌ جز با ورزش‌ حاصل‌ نمی‌شود بعنوان‌ یک‌ اصل‌ در قرآن‌ پذیرفته‌ شده‌ است.

 
 
 تاریخ ثبت: 1396/09/28     |     تعداد بازدید:597 |
دیدگاه کاربران
تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group