پنجشنبه, 29 مهر 1400
 
 

در میان رشته های ورزشی فعال استان فوتبال یکی از پرطرفدارترین رشته ها است با چهارده هزارو صدو هفتادو سه نفر ورزشکار سازمانه یافته ، این واقعیت را نمیتوان کتمان کرد که ورزش فوتبال جایگاه ویژه ای نه در استان ما بلکه کشور حتی در دنیا دارد ،از مدرن ترین باشگاههای دنیا تا کوچه پس کوچه های هر شهر سرگرمی یک بعد از ظهر فارغ از درس و مدرسه  برای بچه ها یا یک دور همی دوستانه بعد از یک روز کاری برای بزرگترها .

 جدا از مقوله فوتبال قهرمانی و باشگاهی که ساختار جداگانه ای دارد .ساخت و توسعه فضای ورزشی رشته فوتبال برای استفاده همگانی و عموم احتیاج به مطالعه، طراحی و برنامه ریزی دارد . زمین های چمن طبیعی استاندارد علاوه بر متراژ بالا برای تازگی ،چمن احتیاج به سیستم آبیاری دارد که این امکان را فراهم نمیکند تا بتوان به صورت همگانی در اختیار شهروندان قرار داد  آن هم استانی کویری مثل یزد که امروزه آب حکم طلا را دارد و چمن های طبیعی فوتبال مستلزم استادیوم ها ، ورزشگاهها و مجتمع های ورزشی میباشد .

امروزه علاوه بر فضای شهری فضای روستائی امکانات ورزشی استاندارد میطلبد ، بر همین اساس با در نظر گرفتن شرایط موجود از جمله جغرافیای شهر و روستا ، جمیعت .... اماکن طراحی و احداث میشوند.

احداث زمین های چمن مصنوعی به دلیل سطح پوشش، گزینه مناسبی برای استفاده همگانی است . احتیاج به آبیاری ندارد و یک ضمانت 10 ساله را در بر دارد ، آنچه که میتواند فضای مفید و استاندارد را برای دوستدارن این رشته ورزشی فراهم کند .

در سال 95  احداث زمین های چمن مصنوعی با تفاهم نامه ای بین دفتر امور اجتماعی وزارت کشور ،بنیاد مستضعفان و تعهدات وزارت  ورزش و جوانان در دستور کار قرار گرفت .

این اقدام کمک بسزائی به روند روبه رشد ورزش همگانی کرده است ، فضا برای عموم شهروندان و افرادی که ورزش را برای غیر از قهرمانی و حرفه ای شدن میخواهند فراهم کرده است .

سال 1395 احداث زمین های چمن مصنوعی آغاز شد و 7 چمن در سال 96 به مرحله بهره برداری رسید ،روستاهای استان در اولویت قرار گرفتند که با همکاری دهیاری ها ،بخش خصوصی و خیرین ورزشی ساز عملیات احداث ادامه یافت ...

در حال حاضر 45 زمین چمن مصنوعی به مرحله بهره برداری رسیده است که 40 قطع در فضای روستائی و 5 قطع در فضای شهری مورد استفاده میباشد .

در مجموع 60000 متر مربع به فضای  ورزشی اضافه شده ، که در توسعه سرانه ورزشی استان نیز ماثر بوده است.

22 چمن مصنوعی نیز در دست احداث میباشد و  هنوز به مرحله  بهره برداری نرسیده امید است تا پایان سال 99 آماده افتتاح گردد .

 

زمین های چمن مصنوعی    به بهره برداری رسیده  99-96

 

شهرستان

تعداد روستائی

تعداد شهری

ابرکوه

6

-

اردکان

4

2

اشکذر

1

-

بافق

4

-

بهاباد

4

-

تفت

5

-

خاتم

7

-

مهریز

4

-

میبد

3

1

یزد

2

2

 

 


بازدید:1518

تمام حقوق اين سايت متعلق به اداره کل ورزش و جوانان استان يزد ميباشد. استفاده از مطالب سايت با ذكر نام و لينك به اين سايت مجاز مي‌باشد.
Designed in
Narvan
 |  Powered by DCMS 3.2  |  Developed & Support By Diba Group